Celal ARAS 1957 yılında Kars'ın Selim ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini ailesinin memuriyeti nedeniyle değişik yerlerde, tamamladı. Orta öğrenim sürecinin ardından 1975 yılında ise Gazi Üniversitesi Eğitim Bölümü'ne devam ederek eğitimini tamamladı.

Öğrenimi süresince çeşitli işlerde çalışan Celal ARAS 1979 yılında ticarete atılarak, bu dönemde Türkiye için yeni bir organizasyon sayılabilecek 'doğrudan pazarlama' yöntemi ile büyük başarılar elde etti. Sıcak satış yönetimine dayalı olan doğrudan pazarlama anlayışı ülkemizin pazarlama metot ve stratejilerine yeni bir soluk getirirken, aynı zamanda büyük bir ilerleme göstererek 'ARAS YÜRÜYEN MAĞAZALAR ZİNCİRİ' adı altında dev bir pazarlama organizasyonunu da beraberinde getirdi.

Celal ARAS yeni yönetimin başarısıyla birlikte, bu alana yönelik farklı yapılanmaların oluşmasındaki artış ve kalitenin düşmeye başlamasıyla, 1989 yılında 'ARAS KARGO YURTİÇİ & YURTDIŞI TAŞIMACILIK A.Ş.'yi hayata geçirme kararı aldı. Yeni bir sektör olan kargo taşımacılığına geçişte ise ilk adım olarak 'ARAS PAZARLAMA A.Ş.' ve 'ARAS EV EŞYALARI LTD. ŞTİ'nin araçları ve insan kaynakları da değerlendirildi.

ARAS KARGO'nun faaliyetine başlamasıyla kısa zamanda önemli mesafeler kat edildi. 1993 yılına gelindiğinde şube sayısı ve ulaşım ağı ile lider bir firma haline gelen ARAS KARGO'da kurumlaşma çalışmaları başlamıştı artık. Bu dönemde yönetmeliğin yayınlanmasıyla başlayan kurumsallaşma süreci, 1997 yılında 'ARAS KARGO 2000 PROJESİ'ne dönüşerek hızlandı ve büyüdü.

ARAS KARGO 2000 PROJESİ, firmayı 2000'li yıllara hazırlama amacı ile, insan ve teknoloji alanında bir dizi yatırımları öngören geniş kapsamlı zamana yayılan bir proje olma özelliği taşımaktadır ve halen firma bünyesinde uygulanmaktadır.
1993-1999 yılları arasında hizmet sektörünü geliştirmenin yanı sıra insanlara birbirinden farklı konularda da hizmet talebine yanıt verme yolları arayan Celal ARAS, 'ARAS KURYE SERVİSİ AŞ'yi yaşama geçirdi. Ayrıca ARAS TUR A.Ş. ve İzmir'in incisi Mordoğan'da faaliyete başlayan ARAS HOTEL, bu dönemin önemli yatırımları arasında gösterilebilecek diğer oluşumlardır.

Bunlara ek olarak 'EVRİM A.Ş.' ile 'ARAS ŞİRKETLER GRUBU'nun her türlü basım, dizgi ve dizayn konularına destek verilmesi amacıyla planlanmış ve bu konuda beklentinin üzerinde verimin alınabildiği matbaa devreye girmiştir. 'BARSAŞ A.Ş.' ile sigortacılık sektörüne açılma kararı alan Celal ARAS, bu alanda da önemli başarılar elde etmiştir.

Celal ARAS 1999 yılının ikinci yarısında, ARAS HOLDING organizasyonunun nüvesini oluşturacak olan ARAS ŞİRKETLER GRUBU yapılanmasına geçme kararı alarak bunu 01.09.1999 tarihinden itibaren yürürlüğe koymuştur.

2002 yılında Aras Kargo Yönetimin de yapılan değişiklik sonucunda Celal ARAS 2002 yılını yeniden yapılanma ve gelişme yılı olarak ilan etti. Firmanın gelişimi ve yeniden yapılanması ile ilgili ilk adımlar ise bu dönemde atılmaya başlandı. Türkiye genelinde yapılan ziyaretler sonrasında 2003 yılında kurumsal kimlik çalışmalarına hız verilmiş ve yeni Aras Kargo kurum imajı yaratılmıştır. Yine aynı yıl hızlı bir şekilde sektörde bir ilk olan reklam kampanyalarına başlanarak kargoculuğa ve bu bünyede kurumsallaşmaya yeni bir soluk getirildi. Aras Kargo 2004 yılında marka bilinirliği anlamında sektörün liderli oldu.


İlklere imza atan Aras Kargo 2004 yılında 'ESAS' sistemini hayata geçirmiştir. ESAS (Entegre Servis Ağı Sistemi) Kargo Sektörü'nde devrim niteliği taşıyarak Aras Kargo'nun, teknolojisiyle de sektör lideri olduğunu, bir kez daha ortaya koymuştur.

2005 yılında Aras Kargo sektörde öncü olmanın verdiği bilinç ve sorumlulukla müşterilerine farklı, özel çözümler sunmaya başlamış ve Günaydın Kargo, Güniçi Kargo, Geri Dönüşlü Kargo ve Hediye Kargo gibi ürünler yaratılmıştır.
Ülke ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlayan, 10.000'i aşkın çalışanıyla ARAS HOLDİNG'i 1OO yıllık şirket yapmak için yola devam eden Celal ARAS maalesef yakalandığı amansız hastalık sebebiyle 30 Ocak 2008 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

 • HAKKIMIZDA
  Celal Aras
  Tarihçemiz
 • ARAS KURUMSAL
  Şirket Listesi
  Misyonumuz
  Vizyonumuz
  Aras Holding Genel Merkezi
 • BASIN MERKEZI
  Basın Bültenleri
  Görsel Galeri
 • SOSYAL SORUMLULUK
  Spor
 • İNSAN KAYNAKLARI
  Değerlerimiz
  Eğitim Faaliyetlerimiz
  Öneri Sistemimiz
  Aras’ta Kariyer
 • © 2017 Web sitesinin tüm hakları Aras Holding'e aittir. Kullanım Koşulları | Gizlilik Bildirimi | İletişim | Site Haritası Designed by: OrBiT